Меню

Андрій Радченко: Україні не потрібна допомога. Їй потрібна земельна реформа

З часів Євромайдану 2014 року та вторгнення Росії в Україну, США та її партнери надали мільярди доларів фінансової допомоги Україні. Але Україні не потрібно більше грошей від США. Це заможна країна. Що потрібно Україні, так це допомога США у розкритті потенціалу українських природних багатств, значна частина яких – земля, - пише голова правління ПАТ «Аграрний фонд» Андрій Радченко в статті Ukraine Doesn’t Need Aid. It Needs Land Reform, яка опублікована в The National Interest.

Однак, Україна залишається однією з шести країн світу, де продавати землю заборонено. Вона поділяє цю сумнівну славу з Північною Кореєю, Кубою, Венесуелою, Таджикистаном та Демократичною Республікою Конго.

З огляду на визначення новообраним президентом Володимиром Зеленським пріоритетів своєї діяльності, США мають можливість підтримати реформування системи українського ринку землі. Поруч із наданням такої цінної допомоги, це також узгоджується із філософією адміністрації Трампа щодо зовнішньої допомоги та розвитку – перш ніж надавати пряму фінансову допомогу, адміністрація надає перевагу підтримці американських партнерів у розвитку їх власної економіки, роблячи їх водночас більш самодостатніми та процвітаючими.

За оцінками Світового банку, скасування мораторію на продаж землі в Україні принесе близько 15 млрд доларів США для економіки України, що становить понад 10% від річного ВВП країни. Інші експерти вважають, що ефективна земельна реформа може за рік принести до 100  млрд доларів США іноземних інвестицій.

Після того, як потенціал України буде розкритий повною мірою, вона може стати сільськогосподарською наддержавою та партнером США в забезпеченні глобальної продовольчої безпеки, водночас Україна буде отримувати великі експортні доходи, створюючи нові робочі місця та залучаючи значні обсяги іноземних інвестицій.

Споглядаючи усі ці можливості виникає питання: чому Україна досі не реалізувала свій аграрний потенціал і чому адміністрація Трампа має зараз діяти для підтримки земельної реформи в Україні?

Вісімнадцять років тому прокомуністична більшість в Україні наклала мораторій на продаж землі, що дозволило фермерам орендувати землю, але не купувати її. Комуністична більшість в українському парламенті вже давно минула, але популістські сили, які служать інтересам українських агроолігархів, а також законодавці, які виступають довіреними особами від імені Москви, яка в свою чергу перешкоджає Україні стати успішною країною, безперервно продовжують цей мораторій щороку. Їх головний аргумент ґрунтується на хибному наративі, що, мовляв, якби мораторій був скасований, багаті та хижі іноземці – китайці, араби чи американці – скупили б усю землю України, залишивши українських фермерів на милість іноземців у намаганнях заробити собі на життя та прогодувати свої сім'ї.

Але досвід впровадження земельної реформи в Європі не дає приводу для таких страхів. Всі посткомуністичні країни Європи легалізували продаж сільськогосподарських земель, починаючи з 1990-х років. В результаті чого, ціна на землю в цих країнах подорожчала, і фермери використовували землю як заставу для придбання сучасного обладнання та добрив. Результати добрі: середні показники ефективності сільськогосподарського виробництва в цих країнах зросли на 40%, і з'явився надійний сільський середній клас. Більше того, іноземці не виявляють інтересу до купівлі землі в цих країнах.

У нещодавній промові Володимир Зеленський заявив: «Цього року ми обов'язково проведемо земельну реформу». Російські ЗМІ, які широко представлені в Україні, та проросійські політики негайно відреагували пропагандистською атакою проти земельної реформи. Причина цієї російської мобілізації проти української земельної реформи зрозуміла: Москва не зацікавлена в тому, щоб мати процвітаючого сусіда з демократичними цінностями, і вона буде продовжувати шукати способи підірвати прогрес в Україні.

Нове керівництво України, ймовірно, зіткнеться з величезним тиском з боку проросійських противників реформи. Настав час адміністрації Трампа зробити американську підтримку проведення земельної реформи ключовою складовою американської політики в Україні, докладаючи зусиль для протидії впливу російської пропагандистської машини, одночасно просуваючи цілі національної безпеки та розвитку США. Україні не потрібні гроші від США. Що їй дійсно необхідно, то це супровід, партнерство та поради на шляху до перетворення країни у процвітаючого та надійного союзника.

 

Андрій Радченко – голова правління ПАТ «Аграрний фонд»

The National Interest

17 листопада 2019